رد کردن لینک ها

زیپ و سرزیپ مخفی و مهمترین کاربرد آن

CONCEAL یا همان زیپ نامرئی است که اجزاء آن قابل مشاهده نیست.

زیپ مخفی نوعی از زیپ است که دندانه‌های آن به سمت داخل لباس هست و در واقع زیپ آن از زیر دوخته می‌شود و در روی لباس تاثیر ظاهری خاصی ندارد.

سرزیپ این نوع زیپ با زیپ‌های معمولی متفاوت است،

سرزیپ مخفی

زیپ‌ها در سایز و رنگ‌های مختلف و برای مصارف گوناگون تولید می‌شود و بنا بر کارایی مورد نظر صنایع مختلف در هر گروه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

یکی از مهمترین کاربردهای زیپ و سرزیپ را می‌توان در ورزش با توجه به تنوع محصولات موجود در بازار دانست که در این بین، زیپ و سرزیپ‌های مخفی از درجه اعتبار بالاتری برخوردار هستند.

از جمله موارد استفاده از زیپ مخفی در لباس‌های ورزشی است.

زیپ مخفی

زیپ مخفی به همان روشی که زیپ معمولی دوخته می‌شود، دوخته نمی‌شود.

چگونه می‌توان زیپ نامرئی دوخت؟

برای دوختن زیپ مخفی باید از پایه زیپ دوزی استفاده کنید.

ابتدا خط دوخت را پشت کار مشخص کنید و علامت بزنید سپس پارچه را از قسمت خط دوخت به سمت پشت تا بزنید و اتو نمایید. سپس درز زیر شکاف زیپ را با سنجاق به هم متصل کنید و قسمت شکاف زیب را از هم جدا کنید.

زیپ مورد نظر را روی محل زیپ به طوری که انتهای زیپ دقیقاَ بر انتهای شکاف زیپ قرار بگیرد.

 

  • برای ثابت ماندن زیپ روی پارچه باید آن را سنجاق بزنید و سپس آن را کوک بزنید، سپس با اطمینان خاطر دو طرف زیپ را بدوزید.

البته پیش از انجام این کار باید زیپ را باز کنید و روی میز اتو قرار دهید و آن را اتو بزنید، زیرا کنار دنده‌های اغلب زیپ‌ها دارای برجستگی هستند که اگر اتو نشوند به هنگام دوخت زیپ، پایه زیپ دوزی به خوبی روی آن قرار نمی‌گیرد و در نتیجه پس از دوخت مقداری از کناره‌های زیپ دیده خواهد شد.

در مرحله بعد، زمانی که با پایه زیپ دوزی یک سمت زیپ را دوختید، برای راحتی کار باید پایه زیپ دوزی را بردارید و به شکل برعکس روی کار قرار دهید، تا به راحتی سمت دیگر زیپ را بدوزید. (از سمتی که شروع به دوختن یک طرف زیپ کرده‌اید، باید از همان سمت، طرف دیگر زیپ را دوخت بزنید)

بعد از دوخت زیپ، نوبت به دوخت درز زیر شکاف زیپ رسیده، برای دوختن این قسمت باید از انتهای دوخت زیپ به اندازه ۲ تا ۳ میلی‌متر به سمت داخل لباس رفته و حدود ۶ سانتی‌متر بالاتر از آن را یه سر قایمی بزنید و شروع به دوختن درز نمایید.

  • افراد مبتدی، باید ابتدا زیپ را بدوزند و بعد سنجاق‌ها را خارج نمایند و از یک میلی‌متر بالاتر از خط دوخت شروع به دوختن درز پارچه نمایند.

شاید به این مطلب نیز علاقه‌مند باشید

نظرات

به گفتگو بپیوندید